Blog

نحوه ی سفید کردن دندان ها با روش بلیچینگ

توسط در مطالب دندانپزشکی 3 نوامبر 2019

سفید کردن دندان ها ، به فرآیندی میگویند که توسط آن رنگ دندان ها بوسیله عامل بلیچینگ که بر پایه پروکسید ( که دارای غلظت های گونان از حدود 8درصد تا بیش از 30 درصد میباشد.) سفید تر میشوند . از آنجایی که سفید بودن دندان ها عامل بسیار مهمی در زیبایی لبخند فرد میباشد این کار امروزه جزو پرطرفدار ترین فرآیند های دندان پزشکی میباشد .

بلیچینگ چیست ؟

به طور کلی معمولاً محلول بلیچینگ حاوی پروکسید هیدروژن و پروکسید کاربامید است که به عنوان ترکیبات سفید کننده فعال استفاده می‌شوند.
پروکسید کاربامید هنگام قرار گیری در معرض آب (از جمله بزاق دهان) به پروکسید هیدروژن و اوره تجزیه می‌شود. سایر ترکیبات تشکیل دهنده بلیچینگ عبارتند از پایدار کننده ( استابیلایزر) که به پیشگیری از تجزیه ترکیبات بلیچینگ کمک می‌کند، نگهدارنده که برای افزایش طول عمر و کارایی محصول استفاده می‌شود و متعادل ‌کننده اسیدیته.

نجوه ی عمل کردن مواد سفید کننده ی دندان چگونه است ؟

علت تأثیر گذاری عامل بلیچینگ بر دندان‌ها، تخلخل مینای دندان است که امکان می‌دهد محلول سفید کننده در سطح آن نفوذ کرده و مولکول‌های رنگدانه چای، قهوه، سیگار، خوراکی‌هایی پر رنگدانه و سایر لکه های سطحی دندان را خنثی نماید. نکته مهمی که باید پیش از سفید کردن دندان مدنظر داشته باشید این است که ترمیم‌های دندانی را نمی‌توان با بلیچینگ سفید کرد. در صورتی که ترمیمهایی مانند پرشدگی دندان، لمینت و یا روکش دارید و ترمیمتان در ناحیه ‌ای از دهان قرار دارد که هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن در معرض دید قرار دارد، سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ ممکن است باعث شود ترمیم‌های دندانتان تیره ‌تر از دندان‌های مجاور به نظر رسیده و در نتیجه متمایز و مشخص شود. ممکن است مجبور شوید پس از سفید کردن دندان، ترمیمهای دندانی خود را نیز عوض کنید. بنابراین در صورتی که قصد ترمیم دندان دارید ابتدا باید این نکته را در ذهن داشته باشید و در صورتی که می‌خواهید در آینده دندان‌های خود را سفید کنید، پیش از ترمیم دندان این کار را انجام دهید. لایه عاج که در زیر مینا قرار دارد با افزایش سن تیره ‌تر می‌شود. علت تیره شدن عاج، رسوب پیوسته عاج ثانویه است که توسط سلول‌های زنده ادنتوبلاست موجود در فضای داخل دندان (پالپ) تولید می‌شود. در صورتی که دندان‌ها را بیش از حد بلیچینگ کنید ممکن است مینا شفاف‌تر و نازک‌تر شده و در نتیجه رنگ تیره عاج بیشتر نمایان شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید